Sublimacja – jakiego materiału użyć? Wymyśliłeś zabawny wzór i chcesz umieścić go na swoich ubraniach? A może prowadzisz firmę i potrzebujesz koszulki lub bluzy z firmowym nadrukiem? Jedną z najprostszych i najczęściej stosowanych metod jest metoda druku sublimacyjnego. Opiera się na fizycznym zjawisku sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia ze stanu stałego do stanu gazowego. Tak potraktowany barwnik jest wysoce przepuszczalny w połączeniu z włóknami tkaniny, a efekt jest bardzo trwały.
Ta metoda może służyć do nakładania wzorów na różne produkty, takie jak czapki, bluzy, t-shirty, ręczniki, poduszki, a nawet buty. Jednak czy te efekty utrzymują się w równym stopniu na różnych materiałach?
Bawełna czy poliester?
Planujesz uszyć ubrania z własnym nadrukiem, z bawełny, chcesz wiedzieć, czy ten materiał można zadrukować metodą sublimacji? Bawełna to materiał, który wymaga specjalnej metody nadruku sublimacyjnego, aby był satysfakcjonujący i miał dobrą trwałość. Jedną z takich metod jest zastąpienie tradycyjnego papieru transferowego specjalną bibułką. Sprawi, że wzór będzie lepiej pasował do wybranego materiału, dzięki czemu jego jakość i trwałość będą lepsze. Innym sposobem jest użycie specjalnego proszku poliestrowego, dzięki czemu grafika może być łatwo przeniesiona na bawełnę. Obiema metodami można uzyskać wysokiej jakości nadruki charakteryzujące się dużą trwałością i wytrzymałością. Aby uzyskać naprawdę satysfakcjonujące rezultaty, powinieneś wybrać materiał poliestrowy. Jest to materiał dedykowany do druku sublimacyjnego. Aby nadruk był jak najwyższej jakości, tkanina powinna zawierać jak najwięcej poliestru. Nie oznacza to jednak, że grafika na tkaninach zawierających 50% lub 40% poliestru będzie wyglądać źle. Zależność ta wynika z dobrego wiązania barwników żelowych stosowanych w procesie sublimacji z włóknami poliestrowymi.
Czy kolor materiału ma znaczenie?
Wiadomo, że sublimacja najlepiej sprawdza się na materiałach poliestrowych, dlatego często jest wykorzystywana do tworzenia nadruków na odzieży sportowej. Okazuje się jednak, że liczy się też kolor nadruku. Grafika najlepiej prezentuje się na lekkich podłożach, ponieważ barwnik lepiej wnika we włókna bez zniekształcania ich koloru. Dlatego też, jeśli projektowany wzór składa się z wielu kolorów, może to spowodować, że barwione podłoże nie będzie w stanie go w odpowiedni sposób zaakceptować – co da wyniki mniej niż idealne. Dlatego też wydruki wielokolorowe najlepiej stosować na podłożach jasnych, takich jak białe, kremowe lub bardzo jasne podłoża o określonych kolorach. Cechą charakterystyczną kolorowych materiałów jest to, że zostały one zabarwione – zazwyczaj mocnymi pigmentami. W rezultacie kolorowe wydruki nie mogą pokryć wcześniej używanych barwników. Czy to oznacza, że na kolorowych tkaninach nie można wykonać druku sublimacyjnego? Otóż nie, kolorowe materiały też można drukować w ten sposób, ale należy dobrać odpowiednią grafikę. Wzór, który zostanie przeniesiony na ten materiał powinien być ciemny, najlepiej czarny, ewentualnie brązowy lub granatowy.
Zalety druku termosublimacyjnego
Metoda druku sublimacyjnego ma wiele zalet, dlatego jest często wybierana. Największą zaletą tego typu nadruku jest to, że na materiał można nanieść różnorodną grafikę. Niezależnie od tego, czy jest to napis, logo czy zdjęcie własnego projektu. Wszystkie wzory są przenoszone bardzo dokładnie ze wszystkimi drobnymi szczegółami. Również wzór jest bardzo trwały i trwały, ponieważ żelowy barwnik bardzo mocno wnika we włókna materiału. Co więcej, ta metoda jest bardzo szybka i łatwa do wykonania. Należy jednak wziąć pod uwagę czynniki, które mogą podważyć pożądany efekt. Jednym z czynników jest nadmierna wilgotność, która może mieć wpływ na pomieszczenie i użyte materiały. Przed rozpoczęciem druku sublimacyjnego upewnij się, że papier transferowy jest całkowicie suchy. Prawidłowo wykonany nadruk sublimacyjny jest prawie niemożliwy do odróżnienia od innych materiałów. Jest strukturalnie nie do odróżnienia i nie przypomina żadnej naklejki, dzięki czemu nie strzępi się, nie zwija, nie ściska ani nie pęka. Jedyną wskazówką, że nadruk na bluzie, koszulce lub innej tkaninie został wykonany metodą druku sublimacyjnego, jest kolor materiału. Gdy wzór na lekkim materiale jest strukturalnie nie do odróżnienia od tkaniny, a jego kolor jest wyraźny i bardzo nasycony, najprawdopodobniej jest on wykonany metodą druku sublimacyjnego.