Implanty dentystyczne – powiew przyszłości dla gabinetów dentystycznych. Zęby to nie włosy – nie odrosną, nawet gdybyśmy tego chcieli. Jasne, naukowcy próbują odbudować nasze zęby, ale na razie potrafią to tylko krokodyle i rekiny. Jeśli tracimy ząb, a zdarza się to coraz częściej po trzydziestce, musimy zastosować nowe, choć nie naturalne metody wypełnienia jamy ustnej. Wystarczy odpowiednio zaniedbany ząb, a jesteśmy niemal pewni, że gdy zostanie zniszczony przez próchnicę, nie da się już nic uratować. Wtedy z pomocą przychodzą nam implanty zębowe.
Kto może nosić implanty?
Po pierwsze, są jednokomorowe. Kiedy więcej zębów opuszcza nasze usta, zachowajmy nasze protezy. Implanty w nieinwazyjny sposób uzupełnią brakujące elementy, dzięki czemu znów będziemy mogli cieszyć się jedzeniem bez bólu. Jest to szczególnie pomocne w przypadku utraty przedniego zęba. Mało kto chce pokazać zęby w uśmiechu. Implanty dentystyczne chronią nas przed osobami wyglądającymi niekomfortowo.
Czym są implanty?
Jest to sztuczny korzeń zęba osadzony w kości szczęki. Został wykonany z tytanu i wyposażony w koronę – nasz nowy ząb. Zwykle ma ten sam kolor co inne zęby. Istnieje kilka rodzajów koron dentystycznych. Cyrkon jest bardzo trwały, dobrze przepuszcza światło i często jest nie do odróżnienia od reszty zęba, nawet przez użytkownika. Ceramika jest wykonana z porcelany i charakteryzuje się również twardością. Metalowa wykonana jest z innego stopu metali, choć ma jedną małą wadę – jej kolor wyróżnia się na tle innych. Akryl z kolei można dopasować kolorystycznie, ale jest mniej trwały i często jest używany jako tymczasowy zamiennik.
Proces wszczepiania implantu jest nieco pracochłonny, ale bezbolesny, ponieważ zawsze przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest wkręcany w kość. Jeśli zniknie, lekarz może zlecić regenerację – czyli wzrost kości. Wprowadzając implant dentysta musi upewnić się, że jest on stabilny. Potem zaszywa ranę. Teraz czas na czasochłonną część: implant musi dobrze zrosnąć się z kością, co może zająć od trzech do sześciu miesięcy, w zależności od tego, gdzie jest przymocowany. Różnica polega na tym, że szczęka i żuchwa mają inną budowę. Następnie umieszcza się śrubę gojącą w celu wygojenia błony śluzowej bezpośrednio przylegającej do implantu. Odrośnie za około dwa tygodnie, po czym możesz bezpiecznie nosić koronę. Zostanie odlany w laboratorium i dostrojony do koloru naszych uśmiechów.
Czy implanty są lepsze od protez?
Nie możesz tego oceniać, ponieważ oba są przystosowane do różnych sytuacji. Są one jednak znacznie droższe, ale są nieocenione dla osób z brakami zębowymi. Ponadto można je łączyć. Czasami osoby z dużymi ubytkami w jamie ustnej wybierają implanty dentystyczne, które następnie służą jako podstawa.
Zalety tego zabiegu są ogromne. Po pierwsze zapobiegają deformacji twarzy spowodowanej masywną utratą zębów. Są bardzo bezpieczne i nieinwazyjne. Tytan nie jest odrzucany przez organizm, jest uważany za naturalny, dlatego implanty nigdy nie mogą nam zaszkodzić, o ile są dobrze wykonane.
Czy jest coś, co warto wiedzieć przed takim zabiegiem?
W razie wątpliwości powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Dobry dentysta i tak przeprowadzi z nami wywiad i dokładnie obejrzy jamę ustną. Musimy też zrobić zdjęcia rentgenowskie, żeby zobaczyć strukturę kości żuchwy i szczęki. Pamiętajmy też, że technologia ta jest ciągle udoskonalana i wprowadzane są innowacje, które pozwalają implantom dentystycznym coraz lepiej integrować się z naszym organizmem.
Kolejną wielką zaletą implantów jest to, że można je wszczepić każdemu dorosłemu człowiekowi. Ale przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań medycznych, choć nie ma ich wiele. Nawet osoby z rakiem lub stabilną cukrzycą w przeszłości mogą sobie na to pozwolić. Jedynym czynnikiem, o którym dentyści mówią nam „ale”, jest choroba przyzębia, którą należy wyleczyć przed wszczepieniem implantów.
Kiedy jest najlepszy czas na implanty zębów?
Najdogodniejszy czas to osiem do dwunastu tygodni po usunięciu części naturalnego zęba. Czemu? Bo w ciągu dwóch, trzech miesięcy w miejscu usunięcia zęba wyrosła nowa kość, która później zniknęła. Gdybyśmy wcześniej wszczepili tytanowe implanty, nasz organizm otrzymałby sygnał, że wszystko jest w porządku, a kości pogrubiłyby się i zregenerowały we właściwy sposób.
Implanty dentystyczne to kolejny dowód na wielki krok naprzód w medycynie. Oczywiście jest to dość kosztowny zabieg, ale wart jest wspaniałych efektów i ogromnego komfortu, jaki znów poczuje osoba z własnymi zębami.