Jazda konna – ciekawostki: nazwa jazda konna powstała około 3500 roku pne, kiedy konie zostały udomowione przez ludzi. Już w starożytnym Rzymie istniał zawód jeźdźców konnych, zwanych equisones. To tam powstał powóz. Polskie jeździectwo aż do XVIII wieku uważane było za najlepsze na świecie. Dopiero po I wojnie światowej sport zaczął się rozwijać w naszym kraju.
Niestety kolejna wojna ponownie zahamowała rozwój projektu, a sport jeździecki zaczął się rozwijać dopiero po 1989 roku. Warto wspomnieć o bardzo popularnej części tego sportu, jaką jest zachodnie jeździectwo. Powstał w Stanach Zjednoczonych podczas pracy z końmi na farmach i ranczach. W Polsce swój wygląd zawdzięcza głównie Centrum Furioso. Styl western charakteryzuje się głębokim siodłem, które zmusza jeźdźca do pełnego siedzenia (Akcesoria Jeździeckie Szczecin). Konie używane w tym stylu są zwykle stosunkowo małe, zwarte i wytrzymałe.
Te zwierzęta są w stanie pracować przez cały dzień. Jazda westernowa charakteryzuje się również specyficznym wyposażeniem, w tym tradycyjnymi czapkami, dżinsami (w przeciwieństwie do klasycznych, takich jak beżowe bryczesy) i koszulami. Jeździectwo to jedyny sport zbudowany na partnerstwie człowieka i zwierzęcia. To partnerstwo budowane jest na fundamencie niezwykłych relacji i wzajemnego zaufania. Nie bez powodu koń i jeździec nazywani są „parami”. Sport buduje charakter, uczy pokory, słuchania, wzmacnia więź i czyni nas bardziej empatycznymi. Co więc pomaga nam w dorosłym życiu.
Jazda konna to niezwykły sposób na spędzenie wolnego czasu. Angażuje także wszystkie zmysły, uwrażliwiając nas na otoczenie. Jeźdźcy mogą je wyczuć poprzez zapach, ciepło, dotyk, a nawet smak. Jazda konna to forma ćwiczeń, która najlepiej sprawdza się u młodych dorosłych. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno, aby spróbować jazdy konnej. Naszymi ograniczeniami mogą być po prostu problemy ortopedyczne lub alergia na sierść końską.
Podczas jazdy inne grupy mięśni będą bardziej aktywne niż zwykle, dlatego musimy pamiętać o ich zmniejszaniu. Możesz być pewien, że na pewno efekty pierwszej sesji odczujesz już następnego dnia. Na początku nie warto kupować butów, które zazwyczaj są przeznaczone do nauki jazdy. Warto zabrać ze sobą wygodne ubrania i płaskie buty. Jazda zaczyna się od wypadu podczas jazdy. Potem przychodzi czas na samodzielne zaprzęganie konia, naukę kłusu, galopu i wreszcie, być może, długo wyczekiwany samodzielny wyjazd w teren, czyli wypad do lasu. Chyba taki wyjazd da nam największą satysfakcję.
Nauka jazdy konnej to nie tylko zdobywanie umiejętności, medali czy pochwał. Kolejną cechą jazdy konnej jest zdobywanie wiedzy o zachowaniu konia. Obserwacja zachowania konia, jego mimiki, ruchów i postawy ciała może dać nam pełny obraz jego osobowości, nastroju i emocji. W naturze konie komunikują się głównie za pomocą mowy ciała i rzadko używają głosu. Wystarczy nauczyć się odczytywać sygnały, jakie daje nam koń, które w rzeczywistości są bardzo łatwe do zrozumienia i klarowne.
Obserwacja konia powie nam wszystko o jego aktualnym stanie psychofizjologicznym. Musimy tylko zwrócić na to uwagę. Musimy się rozejrzeć. Musimy nauczyć się zauważać i obserwować zwierzęta, które poprzez swoje zachowanie mogą nam wiele powiedzieć. Wspólna historia koni i ludzi sięga tysięcy lat wstecz. Hetycki odcisk gliny z około 2000 roku p. n. e., przedstawiający konie zaprzęgnięte do taczki, jest uważany za najstarszy dowód wykorzystania koni w historii.
Najwcześniejszymi ludźmi, którzy oswoili konie, były prawdopodobnie starożytne ludy zamieszkujące Azję Mniejszą. Wiadomo, że zwierzęta te znane są również w jednym z najstarszych ośrodków cywilizacji – Mezopotamii. Jeśli chodzi o sprzęt jeździecki, to kask ochronny na głowę to zdecydowanie niezbędny element każdej jazdy. Zwykle nie musisz go kupować w pierwszej kolejności. Kaski jeździeckie można wypożyczyć w każdej ze stajni szkoły jeździeckiej. Warto wspomnieć, że można kupić kaski do innych sportów, jak na przykład narciarstwo. Na początku nie było to nic wielkiego. Bardzo przydałby się też krótki kij lub bicz. Instruktor poinformuje Cię, czego możesz się spodziewać podczas jazdy.
Nie od dziś wiadomo, że odpowiedni bieg wpływa na samopoczucie i koordynację podczas jazdy. Trenerzy często zalecają noszenie elastycznych spodni, które są wygodne i nie mają sztywnych wewnętrznych szwów, takich jak dresy lub legginsy. Jazda konna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Uprawiając sport, uczymy się wytrwałości. Ona jest tutaj najważniejszym osiągnięciem. Na początku każdy z nas może być onieśmielony ilością ćwiczeń, a nawet wymaganiami dotyczącymi akcesoriów, ale nie należy się zniechęcać i iść dalej. Koń uczy pokory i akceptacji. Dzięki tym zwierzętom możemy być innymi ludźmi.