Rolety okienne – montaż to coś co wpływa zbawiennie na pomieszczenia w domach, zwłaszcza w miejscach mocno nasłonecznionych lub narażonych na sztuczne światła w nocy. Jeżeli chodzi montaż rolet okiennych to można przeprowadzić go samemu lub wynająć profesjonalną firmę. W tym drugim przypadku rodzaj, kolor i kształt rolet firmy przeważnie mają już w swojej ofercie.
Samodzielny montaż rolet okiennych
Rolety wewnętrzne dzielą się na ekranowe – najbardziej popularne, jednolite – częściowo przepuszczające promienie świetlne, rzymskie – dające dużą możliwość aranżacji, doboru materiału i kształtu, dzień-noc – posiadające pasy, dzięki którym można krótkim ruchem wpuścić światło do pomieszczenia oraz plisowane czyli takie, które mają możliwość montażu w oknach o różnych kształtach, a ich podstawą są poprzeczne plisy. W każdym z tych czterech rodzajów możliwy jest samodzielny montaż. Trzeba byłoby się napracować, aby znaleźć na rynku rolety bez niezbędnych akcesoriów montażowych. Montaż rolet okiennych zależy od układy i rodzaju okna. Przed zamówieniem należy zmierzyć szerokość szyby i zadbać o to, aby zamówiona roleta była szersza o 2-3 cm od szyby, tak aby nie powstawały szpary przepuszczające światło z zewnątrz. Należy też zwrócić uwagę na ich długość, ponieważ w przypadku chęci montażu np. na drzwiach balkonowych, niektóre dostępne na rynku podstawowe rolety mogą okazać się zbyt krótkie. Jeżeli okno ma opcję uchylania się od góry to rolety można zamontować na jego ramie. W tym przypadku do zestawu dołączone są specjalne uchwyty z ząbkami. Aby efekt był pewniejszy dołącza się jeszcze grubą taśmę dwustronną, która zapobiega przesuwaniu się uchwytów na boki. Założoną już roletę dociąża się na dole podłużnym drążkiem. Bardzo ważnym elementem w montażu są żyłki, które często są ignorowane przez to, że nie wszyscy wiedzą do czego służą. Żyłki przyczepia się do górnej części uchwytów, następnie przepuszcza przez oczko na drążku i aplikuje na uchwycie na dole ramy okiennej. Dzięki temu zabiegowi roleta nie będzie uderzać o okno podczas wiatru, jak również od niego odstawać w momencie uchylenia. Jeżeli nie ma możliwości montażu na uchwyty to pozostaje montaż na kołki, które wkręcane są do sufitu. Jeden i drugi sposób montażu jest bezpieczny i daje możliwość zdjęcia rolet np. w celu umycia. Dodatkowym atutem jest fakt, że oba rodzaje montażu nie uszkodzą okien.
Kiedy polecić montaż firmie?
Na rynku obecnie znajduje się bardzo dużo firm oferujących montaż rolet okiennych. Jak wygląda montaż przeprowadzany przez firmę? Przede wszystkim należy zacząć od wyboru czy będą to rolety wewnętrzne czy zewnętrzne. Zewnętrzne dzielą się na 4 typy: nadprożowe, podtynkowe, standard oraz nakładane. Wykonywane są przeważnie z cienkiego i lekkiego metalu lub aluminium. Niezbędnym ich elementem jest pancerz, czyli ułożona poziomo listwa, która scala roletę z elewacją domu (przeważnie wypełnia się ją pianką). Zewnętrzne rolety składają się również z prowadnicy, zwijacza, rygla antywyważeniowego oraz pokrywy rewizyjnej. Rolety Standard produkowane są przeważnie ze stopów aluminium wysokiej jakości i akurat ich montaż można wykonać samemu. Rolety nakładane mają możliwość dokładnego zgrania z elementami elewacji i okna. W obu przypadkach często występuje wada – część mechanizmu zasłania okno, nawet kiedy roleta jest odsłonięta. Rolety podtynkowe z kolei chronią budynek przed utratą ciepła, są również swego rodzaju zaporą akustyczną. Rodzaj i jakość zależy przede wszystkim od budżetu jaki chcemy przeznaczyć na montaż rolet okiennych. Te najdroższe wykonane są ze stali nierdzewnej wysokiej jakości oraz mają możliwość regulacji z pozycji pilota, a nawet aplikacji w smartfonie. Na rynku znajdują się również oferty rolet antywłamaniowych lub tzw. rolet natynkowych i to właśnie ten rodzaj wymaga montażu wykonanego przez profesjonalną firmę. W tym przypadku charakteryzują się one wysokim bezpieczeństwem. Montaż rolet zewnętrznych lepiej polecić firmie, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi sterowanie elektroniczne. W tym przypadku chodzi o niezawodność oraz udzieloną przez producenta i montera gwarancję i naprawę ewentualnych usterek.
Wady i zalety
Nie byłoby przesadą stwierdzenie, że rolety nie mają żadnych wad. Tak właśnie po części jest. A nawet jeżeli występują drobne niedogodności, to są one mało widoczne w cieniu ogromu zalet. Komfort, bezpieczeństwo i przede wszystkim poczucie prywatności. Nie ważne czy roleta znajduje się z jednej czy drugiej strony okna. Popularne kiedyś żaluzje zostały wyparte przez rolety nie bez powodu. Szybki i mało skomplikowany montaż, możliwość wygodnej eksploatacji pod względem wymiany i czyszczenia sprawiają, że tego typu produkty coraz częściej goszczą w firmach, biurach oraz oczywiście naszych domach. Zbawienna rzecz dla osób, które mieszkają w ścisłej zabudowie. Dom w dzisiejszych czasach jest jedyną ostoją spokoju, prywatności i zdrowej izolacji. Nic więc dziwnego, że każdy chce się czuć w nim bezpiecznie pod kątem dobytku, ale również intymności. Dodatkowym atutem jest mnogość wyboru form, rozmiarów i kształtów, co daje możliwość dekoracji okna.