Poradnik na temat ubezpieczeń OC samochodu – polisa komunikacyjna, czyli ubezpieczenie samochodu, jest bardzo potrzebne. Przekonali się o tym wszyscy kierowcy, którzy ulegli rozmaitym, bardzo groźnym wypadkom. Pod nazwą polisa komunikacyjna kryje się wiele terminów takich jak ubezpieczenia OC, ubezpieczenia AC, assistance, ubezpieczenia NNW. Każdy kierowca powinien orientować się, które z ubezpieczeń są obowiązkowe, a z których można korzystać w sposób dobrowolny.
W chwili obecnej konkurencja na rynku ubezpieczeniowym jest bardzo duża. Wielu kierowców zastanawia się: jakie ubezpieczenia OC i AC dla samochodu będą najlepsze? Liczba propozycji ze strony firm ubezpieczeniowych jest spora, dlatego niektórzy kierowcy mają duży problem z wyborem najlepszej oferty. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak wybierać ubezpieczenia OC, AC i inne. Zapraszamy do lektury!
Ubezpieczenia OC – najważniejsze informacje
Obowiązkowym rodzajem ubezpieczeń są ubezpieczenia OC. Każdy kierowca w Polsce jest zobowiązany do tego, aby ubezpieczenia OC posiadać. Jeśli go nie posiada, wówczas mogą grozić mu rozmaite przykre konsekwencje prawne. Zupełnie inaczej jest w przypadku autocasco. Warunki oraz ceny tego ubezpieczenia mogą bardzo mocno różnić się od tego, z oferty której ubezpieczalni zdecydujemy się skorzystać.
W przypadku, gdy zależy nam na tym, aby zapłacić jak najmniej i uniknąć problemów z wypłatą należnego odszkodowania, trzeba wiedzieć, na czym polegają najistotniejsze różnice. Warto wiedzieć, że stawki za ubezpieczenia OC uzależnione są od szeregu rozmaitych czynników. Chodzi tutaj na przykład o wiek kierowcy, jego stażu oraz historii ubezpieczeniowej.
Zobacz również:
- ubezpieczenie na życie kalkulator – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-na-zycie-i-zdrowie/
- ubezpieczenie firmy budowlanej – https://www.fullpolisa.pl
- ubezpieczenie samochodu ciężarowego – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ac-samochodu-ciezarowego-i-dostawczego/
- ubezpieczenie firmy oc – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/
Ubezpieczenie samochodu – ile kosztuje?
Najmniej problemów przysparza wybór ubezpieczenia OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenia OC są obowiązkowe w Polsce. Dokładne wytyczne odnośnie zasad zaopatrywania się w to ubezpieczenie regulują przepisy ustawy – znajdziemy tam zapisy o sumach gwarancyjnych. W tej chwili wynoszą one 1050000 euro przy szkodach na mieniu oraz 5210000 euro w przypadku odnotowania szkód na osobach.
Należy pamiętać o tym, że oszczędzanie na ubezpieczeniu samochodu od odpowiedzialności cywilnej to niezwykle dobre rozwiązanie. Z czego to wynika? Wszystkie ubezpieczenia OC są dokładnie takie same. Zakres ochrony w każdej firmie ubezpieczeniowej jest dokładnie taki sam, dlatego zdecydowanie najlepszą opcją jest wybór najtańszej oferty. Nie jest to jednak tak proste, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Firm, które oferują nam ubezpieczenia OC, jest po prostu cała masa. Jak porównywać ubezpieczenia, aby mieć stuprocentową pewność, że konkretna oferta od danej firmy ubezpieczeniowej na pewno będzie dla nas najkorzystniejsza? Pomocne są w tym kalkulatory ubezpieczenia samochodu.
W niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe starają się przekonać do siebie klientów zaoferowaniem dodatkowych usług takich jak na przykład bezpłatne holowanie. Wielu klientów w polskich firmach ubezpieczeniowych otrzymuje również możliwość zakupienia ubezpieczenia AC w niższej cenie. Przed zakupem autocasco zawsze jednak należy dokładnie zweryfikować, czy rzeczywiście się nam to opłaca. W wielu przypadkach może okazać się, że wykupienie ubezpieczenia OC oraz AC w dwóch zupełnie innych firmach ubezpieczeniowych będzie znacznie tańsze. Uwarunkowane jest to tym, że rzadko która firma ma w swojej ofercie zarówno tanie ubezpieczenia OC jak i ubezpieczenia AC.
Autocasco – co to za ubezpieczenie? Czy jest obowiązkowe?
Gdy decydujemy się na zakup ubezpieczenia AC, znacznie istotniejsze są jego warunki. Mogą one różnić się dość znacząco w przypadku poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Uzależnione jest to nie tylko od wyboru ubezpieczyciela, ale również od wybranego przez nas zakresu polisy. Gdy posiadamy starszy samochód, wtedy ryzyko jego kradzieży jest znikome. Zakupienie polisy antykradzieżowej nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może spowodować, że cena ubezpieczenia AC niepotrzebnie wzrośnie o kilkadziesiąt procent. Co innego, gdy należący do nas samochód jest nowy – wtedy ryzyko kradzieży jest bardzo duże, dlatego z całą pewnością warto zainwestować w tę usługę.
Jakie są jeszcze inne sposoby na obniżenie ceny za ubezpieczenie AC? Możemy wybrać na przykład udział własny w szkodzie. Na czym to polega? Chodzi w tym o to, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wypadków, część kosztów związanych z usunięciem szkody poniesiemy z własnej kieszeni. W zdecydowanej większości przypadków właściciel samochodu musi ponieść 15-20% całej operacji. Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę dotyczącą zakupu ubezpieczenia AC, trzeba dokładnie zastanowić się, czy oszczędzanie na powyżej opisanych funkcjonalnościach jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli mamy drogi samochód, może okazać się, że nie będzie nas stać na opłacenie udziału własnego podczas naprawiania samochodu. Przed zakupem takiego ubezpieczenia trzeba też zweryfikować, czy suma ubezpieczenia przez cały okres obowiązywania umowy jest stała.
Full Polisa Łukasz Wnuk |
Promienna 33B |
05-200 Marki |
609 103 308 |
www.fullpolisa.pl/ |