Co studiować, żeby zostać fotografem?

Co studiować, żeby zostać fotografem? Każdy z nas lubi robić zdjęcia. Stanowią one doskonałą pamiątkę na wiele lat. Niemniej jednak profesjonalni fotografowie zajmują się nie tylko uwiecznianiem momentów. Często robią również zdjęcia artystyczne bądź do filmów. Jakie studia powinniśmy ukończyć, aby zostać fotografem?

Technikum i co dalej?

Co studiować, żeby zostać fotografem?Jeszcze do niedawna niewiele uczelni prowadziło studia na kierunku fotografia. Przyszli fotografowie musieli więc pójść do odpowiedniej szkoły średniej, a mianowicie do technikum fotograficznego. Nauka w nim trwała 4 lata i kończyła się egzaminem zawodowym. Po technikum fotograf był już przygotowany do podjęcia pracy zawodowej. Niemniej jednak nie wszyscy podjęli decyzję o fotografowaniu na poziomie szkoły średniej. Co więc mogli zrobić, aby zostać fotografem? Jedynym wyjście było udanie się na odpowiedni kurs bądź do szkoły policealnej. Tam też uczyli się technik fotografowania i wywoływania zdjęć. Z czasem doszła do tego również obróbka fotograficzna zdjęć. Dziś również istnieją technika fotograficzne, gdzie młodzi ludzie mogą się uczyć zawodu. Nie ulega wątpliwości, że dobry fotograf musi posiadać przede wszystkim talent artystyczny. Samo ukończenie technikum nie daje mu jeszcze gwarancji, że będzie dobrze wykonywał swoją pracę. Niemniej jednak zdobywa on wiedzę potrzebną do tego, aby, z technicznego punktu widzenia, móc pracować w zawodzie fotografa. Czy fotograf po technikum musi podejmować studia? Generalnie nie, choć są one dobrym sposobem na uzupełnienie wiedzy. Czasami stanowią one również przepustkę do dalszej kariery.

Studia artystyczne

Fotografię możemy studiować na uczelniach artystycznych, w tym także państwowych. Niemniej jednak niekoniecznie kierunek będzie nazywał się „fotografia”. Bardzo często jest to jedynie specjalność, na przykład na kierunku grafika. Chcąc studiować na akademii sztuk pięknych, musimy przejść egzaminy wstępne na uczelnie. Oznacza to, że już na początku musimy wykazać się niemałym talentem. Studia ze specjalizacją z zakresu fotografii pozwalają zyskać wiedzę na temat wykonywania artystycznych ujęć oraz obróbki zdjęć. Nie jest tajemnicą, że jakość zdjęcia w dużej mierze zależy od jego prawidłowej obróbki. 

Studia w filmówce

Wykonywanie zdjęć filmowych to zupełnie inna bajka, niż uwiecznianie ludzi czy natury. Fotografia nie jest osobnym kierunkiem w szkole filmowej, a specjalizacją. Zazwyczaj możemy ją wybrać na kierunku realizacja obrazu filmowego. Studia trwają 5 lat. Aby się na nie dostać, musimy zaliczyć egzamin wstępny. Samo ukończenie studiów nie jest proste, lecz daje nam ogromne możliwości zawodowe. Przede wszystkim zdobywamy na nich wiedzę nie tylko o samej fotografii, ale sposobach realizacji obrazu filmowego. Studia na tym kierunku powinny podjąć osoby, które chcą związać się ze światem sztuki. Nie są one najlepszym wyborem dla osób, które chciałyby fotografować ludzi, czy też naturę. 

Studia w prywatnych szkołach

Fotografię możemy również studiować na prywatnych uczelniach. Niektóre z nich są wręcz ukierunkowane na kształcenie przyszłych fotografów. Ogromnym plusem prywatnych szkół jest fakt, iż nie musimy zdawać żadnych egzaminów wstępnych. Co więcej, studia te możemy podjąć bez względu na to, jaką dokładnie fotografią chcemy się zajmować. Osoby, które myślą o otworzeniu własnego studio, mogą nauczyć się przede wszystkim technik obróbki zdjęć. Co więcej, zdobędą one wiedzę na temat pozyskiwania klienta. Studia fotograficzne na prywatnych uczelniach związane są również z grafiką. Ci, którzy chcieliby zająć się właśnie projektowaniem graficznym oraz fotografowaniem, mogą podjąć naukę właśnie tam. Minusem szkół prywatnych jest fakt, iż nauka w nich sporo kosztuje. Studia możemy podjąć w trybie dziennym bądź zaocznym. Bez względu na to, na który tryb się zdecydujemy, za semestr będziemy musieli zapłacić około 2500-3000 zł. Tymczasem na państwowych uczelniach możemy uczyć się całkowicie za darmo. 

Studia – konieczność?

W dzisiejszych czasach większość osób uważa, że podjęcie studiów jest konieczne, aby zyskać dobrą pracę. Czy tak samo jest w zawodzie fotografa? Niekoniecznie. Powodem jest fakt, iż jeszcze do niedawna nie było studiów fotograficznych jako takich. Rzeczywiście, studenci szkoły filmowej mogli zrobić specjalizację z fotografii. To samo dotyczy studentów szkół artystycznych. Niemniej jednak istnieje znaczna różnica pomiędzy fotografem artystycznym czy filmowym, a takim, który wykonuje „zwyczajne” sesje zdjęciowe. Fotografowie, którzy prowadzą własne zakłady, zwykle nie mają ukończonych żadnych studiów. Nie są im one potrzebne – jeśli znają techniki obróbki oraz mają talent, to klientów uzyskają bez problemu. Jeśli zaś myślimy o robieniu kariery w świecie sztuki, to studia z pewnością nam się przydadzą. Wszystko zależy więc od tego, jaką przyszłość dla siebie zaplanowaliśmy. Pamiętajmy, że fotografia to nie tylko robienie zdjęć. W dzisiejszych czasach jest ona nierozerwalnie związana z grafiką, obróbką, czy nawet reklamą. Dlatego w tym zawodzie liczy się zarówno talent, jak i umiejętności, później dopiero studia.