Czy pompy ciepła i rekuperacja to dobre połączenia? Energooszczędne instalacje to nie tylko zysk dla środowiska i ekologiczne rozwiązania dla domu. To również realne oszczędności na wydatkach związanych z domowym budżetem. Wydatki wyraźnie się zmniejszają, a inwestycje w nowoczesne technologie szybko się zwracają. Oszczędne gospodarowanie energią to również zysk dla dzieci i przyszłych pokoleń.
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła oraz rekuperatory. Jest to idealne połączenie w epoce, kiedy wyszukiwanie jak najbardziej wydajnych, skutecznych i korzystnych rozwiązań stało się priorytetem.
Dlaczego pompa ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia przeznaczone do przetwarzania energii pochodzącej ze środowiska naturalnego na energię niezbędną do wytworzenia ciepła w domu. Jest to proces wspomagany energią mechaniczną, z źródło energii jest całkowicie darmowe. Jest to korzystne rozwiązanie dla domowego budżetu i uniwersalne pod względem wyboru danego źródła. Dzięki temu istnieje możliwość zastosowania pompy ciepła zarówno w nowym budownictwie, jak i w starym, które nie wymaga wprowadzenia zamontowania skomplikowanej instalacji. To świetna alternatywa dla ogrzewania gazowego, olejowego i elektrycznego.
Zalety pompy ciepła
- Odpowiednio dobrana pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. Nie ma konieczności uzupełniania opału, czyszczenia pieca.
- Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym. Nie wytwarzają się podczas jej użytkowania żadne spaliny, które negatywnie wpływają na środowisko.
- Pompy ciepła łatwo zamontować w każdym obiekcie. Ponadto pompa ciepła powietrze – powietrze wymaga zamontowania dwóch prostych jednostek, w związku z tym można takie rozwiązanie z łatwością wprowadzić nawet w blokach mieszkalnych.
- Pompa ciepła zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż zbiorniki na paliwo. Nie ma konieczności usytuowania dużych zbiorników na olej czy gaz.
- Pompy ciepła to obecnie najbezpieczniejsze rozwiązanie grzewcze. Ryzyko zaczadzenia czy wybuchu w tym wypadku zupełnie nie występuje.
Dlaczego rekuperacja?
Rekuperacja w Krakowie to sposób na wentylację pomieszczenia w sposób mechaniczny. Jednak nie jest to tradycyjna wentylacja grawitacyjna. To urządzenie, które wymienia powietrze zużyte, zanieczyszczone i brudne, na świeże, czyste i pozbawione pyłków. Jednak to nie wszystko. Podczas wymiany dodatkowo urządzenie odzyskuje część powietrza już ogrzanego, stąd wentylacja taka obniża straty ciepła. Instalacja wyraźnie zwiększa wydajność układu grzewczego.
Zalety rekuperacji
- Rekuperacja to przede wszystkim ograniczenie strat ciepła w domu. Podczas tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej traci się około połowę wytworzonego ciepła.
- Rekuperacja to czyste i zdrowe powietrze. Nie ma w nim pyłu, kurzu, zabrudzeń, alergenów. To świetne rozwiązanie dla osób z alergiami i z astmą. Lepsza jakość powietrza to lepszy komfort życia.
- Nie ma konieczności wietrzenia pomieszczenia, stąd latem owady nie wlatują do domu. Z kolei zimą spaliny i smog potrafią skutecznie zanieczyścić powietrze w domu. Rekuperacja to rozwiązanie obu problemów.
- Rekuperacja ogranicza również koszty podczas budowy domu. Okna z drogimi mechanizmami do otwierania są praktycznie zbędne, gdyż nie ma konieczności wietrzenia.
Pompy ciepła i rekuperacja – współpraca
Instalacją, która przynosi największe straty ciepła jest właśnie wentylacja. Połowa wytworzonego ciepła ucieka przez wietrzenie i wentylację grawitacyjną. Dlatego godnym uwagi jest połączenie obu rozwiązań, by uniknąć nadmiernych wydatków. Skuteczne wentylacja to mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie mniejsze wydatki na ogrzewanie. Specjaliści w ciągu ostatnich lat głowią się nad coraz wydajniejszymi rozwiązaniami, stąd taki system wydaje się być rozsądny. Rekuperator ma za zadanie ogrzać napływające powietrze, które jest wywiewane z domu. Aby temperatura odpowiednio się wyrównała konieczne jest wymieszanie obu strumieni, jednak dzięki rekuperacji powietrze cały czas jest świeże i czyste. Połączenie takiego systemu z pompą ciepła, która wytwarza tanie i ekologiczne ciepło lub chłód to świetna instalacja grzewczo – wentylacyjna.
Rekuperatory określa się na poziomie 90 procent skuteczności, co realnie przekłada się na mniejsze zapotrzebowania budynku na ciepło. Ponadto cyrkulacja powietrza w domu z rekuperatorem jest zgodna z założeniami unijnych dyrektyw dotyczących energooszczędnego budownictwa w roku 2020. Dodatkowa zaleta to możliwość całorocznego użytkowania, gdyż system latem chłodzi, a zimą ogrzewa. Dzięki temu podczas miesięcy letnich nie ma konieczności zakupu dodatkowych urządzeń klimatyzujących. Moc chłodnicza lub grzewcza jest uzależniona od poziomu wentylacji pomieszczenia oraz od warunków atmosferycznych zarówno na zewnątrz, jak i warunków wewnątrz.
Przed montażem obu instalacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy specjalizującej się w tego typu zleceniach. Fachowe doradztwo to gwarancja instalacji dobrze wykonanej i odpowiedniej wydajności systemu. Aby całość współgrała i wytwarza tanie ciepło, konieczny jest dobór odpowiednich urządzeń.