Czym są konstrukcje stalowe? Jeszcze przed 1856 rokiem stal miała niewielkie zastosowanie. Używano jej do produkcji przedmiotów codziennego użytku (sztućców, broni oraz innych narzędzi). Jej słaba eksploatacja wynikała głównie z ograniczonej technologii, która nie pozwalała na jej szersze wykorzystanie. Poza tym produkcja była stosunkowo kosztowna.
Sytuacja uległa zmianie dzięki Sir Henry’emu Bessemera, czyli wynalazcy tzw. procesu konwertorowego. Celem jego działań było wzmocnienie militarne, ale wynalazek został rozszerzony również na inne obszary życia. Dzięki temu obecnie wykorzystujemy stalowe narzędzia i akcesoria na szeroką skalę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Gotujemy w naczyniach ze stali, używamy samochodów z niej wykonanych i stosujemy poręczne narzędzia. Jeszcze do niedawna wykorzystywana przez nielicznych, dzisiaj stosowana na szeroką skalę- stal. Jakie jeszcze ma zastosowania?
Czym są konstrukcje stalowe?
Współcześnie konstrukcje metalowe wykonywane są głównie na stalowym szkielecie lub wzmacniane z użyciem stalowych zbrojeń. Takie konstrukcje posiadają obiekty użyteczności publicznej (np. stadiony, lotniska, hale widowiskowe czy tory kolejowe). Konstrukcja stalowa to budynek, którego struktura (w tym elementy nośne) wykonane są ze stali. Nazwa używana jest również jako określenie samego szkieletu. Specjaliści wskazują na wiele atutów tego typu rozwiązań. Przynoszą one korzyści zarówno odbiorcy budynku, jak i jego wykonawcy.
Jak powstają konstrukcje stalowe?
Konstrukcje stalowe powstają najczęściej z kilku elementów (prefabrykatów), które należy połączyć w spójną konstrukcję. Poszczególne elementy przygotowane są do tego typu montażu i wymagają lekkich prac wykończeniowych. Dzięki temu instalowanie konstrukcji zajmuje mniej czasu niż praca przy budynku od podstaw. Jednocześnie jej tworzenie ogranicza powstawanie odpadów, które są charakterystyczną częścią tradycyjnej budowy. Kolejnym atutem stali jest jej trwałość oraz niska wartość materiałów konstrukcyjnych. Ostatnie doniesienia naukowe mówią o tym, że powstał stop podobny twardością oraz wytrzymałością do tytanu. Konstrukcje stalowe charakteryzują się niepalnością, co jest dużym atutem w porównaniu do łatwopalnych konstrukcji drewnianych. Ponadto stal z łatwością poddaje się obróbce. Bez problemu można znaleźć firmę, która w przystępnej cenie wykona usługi spawalnicze na dobrym poziomie. Bez wątpienia ważną zaletą stali jest również możliwość jej przetwarzania. Współczesne ukierunkowanie na ograniczanie odpadów i recykling doskonale wpisuje się w cechy stali. Okazuje się, że konstrukcje stalowe i inne elementy wykonane z tego tworzywa przetwarzane są ponownie nawet w 60%. To wysoki współczynnik, biorąc pod uwagę alternatywne tworzywa stosowane w budownictwie. Wszystkie te cechy powodują, że konstrukcje stalowe zyskują coraz większą popularność, a zakres ich stosowania zwiększa się z roku na rok.
Gdzie stosuje się konstrukcje stalowe?
Konstrukcje stalowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i nie tylko. Szczególnie popularne są wśród przedsiębiorców różnych branż. Ich przeznaczenie może być stałe lub tymczasowe. Zwłaszcza drugi typ wykorzystywany jest do rozbudowy budynków wielkopowierzchniowych w sytuacji, gdy konieczne jest zwiększenie przestrzeni użytkowej. Na plac budowy dostarczane są gotowe elementy, z których powstaje konstrukcja. Dzięki takim prefabrykantom powstają: magazyny, hale produkcyjne i handlowo-usługowe, mroźnie, chłodnie, sortownie, sklepy i hurtownie, supermarkety, wiaty, salony, myjnie czy hangary lotniskowe i obiekty sportowe. Każdy budynek, powstający z użyciem konstrukcji stalowych, można dopasować do indywidualnych wymagań klienta, a także ukształtowania terenu. To jednak tylko część możliwości w jaki sposób można wykorzystać konstrukcje stalowe. Ich kolejne zastosowanie to projekty małogabarytowe (np. kontenery, kominy, odboje, pomosty, drzwi przemysłowe, barierki, budynki niekomercyjne, konstrukcje wsporcze oraz elementy ciągów komunikacyjnych – schody i balustrady). Konstrukcje stalowe wykorzystywane są także jako wypełnienie biegów schodowych i pomostów komunikacyjnych.
Jakie są podstawowe rodzaje konstrukcji stalowych?
Specjaliści wyróżniają trzy główne rodzaje konstrukcji stalowych, do których należą:
– konstrukcje szkieletowe – prętowe. Stosowane są przede wszystkim w postaci kratowej lub pełnościennej do budowania hali i magazynów. Innym ich zastosowaniem mogą być szkielety wewnętrzne oraz elementy wspierające konstrukcje dachowe. Wykorzystywane są również do wytwarzania innych elementów przemysłowych (np. instalacje, estakady czy konstrukcje wsporcze),
– konstrukcje szkieletowe – prętowo-ciągowe. Stosowane są przy projektach wielkogabarytowych (np. dachach o większej rozpiętości, mostach wiszących czy dachach),
– konstrukcje powierzchniowe. Stosowane są przy tworzeniu zbiorników, w których częścią nośną jest jego powierzchnia.
Konstrukcje stalowe mają wszechstronne zastosowanie wynikające przede wszystkim z ich ogromnej użyteczności oraz cennych dla przemysłu i budownictwa właściwości.