Medycyna estetyczna – czym jest i dlaczego warto z niej skorzystać? Na przestrzeni ostatnich kilku lat medycyna estetyczna zyskuje coraz większą popularność – nie tylko pośród celebrytów, lecz także wśród tzw. klasy średniej. Zabiegi medycyny estetycznej zyskują na popularności nie tylko dzięki cenie, lecz także dzięki niewielkiej inwazyjności oraz szerokiemu spektrum zabiegów. Jakie są wady i zalety medycyny estetycznej? Czy zabieg jest w pełni bezpieczny?
Czym jest medycyna estetyczna?
Medycyna estetyczna to mało inwazyjne zabiegi, dzięki którym można skutecznie poprawić defekty urody. Medycyna estetyczna jest czymś pomiędzy chirurgią plastyczną, a kosmetologią. Dzięki ingerencji w głąb skóry medycyna estetyczna pozwala na uzyskanie lepszych efektów niż kosmetologia, jednak ingerencja w skórę nie jest tak głęboka jak w przypadku chirurgii plastycznej. Głównym celem medycyny estetycznej jest poprawa jakości życia czyli działania mające na celu poprawę atrakcyjności fizycznej pacjenta.
Medycyna estetyczna, kosmetologia oraz chirurgia plastyczna
Kosmetologia, medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna zapewniają ten sam zakres działania, służący zapewnieniu jak najwyższej jakości życia zdrowych ludzi, poprzez korektę różnych defektów, profilaktykę starzenia się skóry. Naturalnie każda z tych dziedzin posługuje się zupełnie innymi metodami działania. Zabiegi wykonywane w obszarze medycyny estetycznej są nie tylko mniej inwazyjne, lecz także bardziej bezpieczne w porównaniu do tych oferowanych w chirurgii plastycznej. Zabiegi medycyny estetycznej przeprowadzane są w trybie ambulatoryjnym, czyli nie ma potrzeby wizyty w szpitalu, a tym samym rekonwalescencji.
Zabiegi medycyny estetycznej mogą być wykonywane pod znieczuleniem miejscowym, jeśli wymaga tego przeprowadzany zabieg. Medycyna estetyczna z założenia ma aktywizować skórę do odnowy poprzez zewnętrzną ingerencję w jej głębsze warstwy, dzięki temu jest dużo skuteczniejsza niż kosmetologia zajmująca się tylko skórą.
Wskazania do zabiegów w medycynie estetycznej
Wykonywanie zabiegów w medycynie estetycznej może mieć różne wskazania np. zabiegi wykonywane odpowiednio wcześnie mogą wpływać stymulująco na skórę i zapobiegają oznakom starzenia się. Zabiegi w medycynie estetycznej dotyczą różnych partii ciała np.: modelowanie ust czy ujędrnianie i odmładzanie skóry, eliminacja rozstępów oraz cellulitu czy redukcja cieni pod oczami.
Zalety zabiegów medycyny estetycznej
Główną zaletą zabiegów medycyny estetycznej są podobne efekty przy mniejszej inwazyjności jak chirurgii plastycznej. zaletą zabiegów są bardzo szybkie efekty. Niektóre mankamenty urody można zniwelować w szybkim tempie- paroma zabiegami. Ostatnim dużym atutem zabiegów medycyny estetycznej jest bezbolesność zabiegów i fakt, iż nie trzeba przechodzić po nich długiej rekonwalescencji.
Wady zabiegów medycyny estetycznej
Największa wadą medycyny estetycznej jest jej cena. Często sama konsultacja lekarska to już koszt około 200 zł, a cena samego zabiegu to kilkaset do kilku tysięcy złotych – wszystko zależy od wybranego przez pacjenta zabiegu. Drugą dość dużą wadą jest powtarzalność serii zabiegów. Bardzo często, aby terapia przyniosła spodziewane efekty należy wykupić kilka serii zabiegów – co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak regularność zabiegów często bywa kluczem do sukcesu. Znalezienie dobrego gabinetu oferującego zabiegi medycyny estetycznej może okazać się nie lada wyzwaniem. Gabinet, w którym wykonywane są zabiegi powinien być czysty, a osoba wykonująca zabieg powinna profesjonalnie podchodzić do swojej pracy. Podczas wyboru gabinetu należy pamiętać, iż cena musi być proporcjonalna do oferowanego zabiegu, a tanio nie zawsze znaczy dobrze.
Ważny wybór odpowiedniego gabinetu
Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej się zdarzają, dlatego zabiegi z tej dziedziny powinny być wykonywane tylko przez wykwalifikowane osoby. Niestety rosnąca popularność zabiegów medycyny estetycznej sprawia, iż coraz częściej taki gabinet prowadzą osoby, które się na tym w ogóle nie znają. Powikłania po źle przeprowadzonym zabiegu mogą mieć groźne konsekwencje nie tylko dla zdrowia czy wyglądu pacjenta, lecz także w skrajnych przypadkach dla jego życia. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego gabinetu ? Jakie mogą być powikłania po zabiegu medycyny estetycznej?
Jakie mogą być najczęstsze powikłania w medycynie estetycznej?
Lista skutków ubocznych jest bardzo długa, lecz nie znaczy to, iż należy z tych zabiegów rezygnować (tak samo jest w przypadku leków, każdy lek posiada skutki uboczne). Pacjent powinien być zawsze przed zabiegiem poinformowany o możliwych skutkach ubocznych wykonywanego zabiegu. Jednak lekarz przed przeprowadzeniem zabiegu powinien przeprowadzić solidny wywiad oraz zlecić odpowiednie badania, aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek powikłań. Zabiegi medycyny estetycznej dzięki niewielkiej inwazyjności oraz szerokiemu działaniu są coraz bardziej popularne. Jednak zabieg należy wykonać tylko w renomowanym gabinecie, aby zminimalizować ryzyko możliwych powikłań.