Wszystko o fizjoterapii – przeczytaj, zanim się na nią zdecydujesz – niemal każdy z nas zna kogoś, kto korzysta z usług fizjoterapeuty bądź sami z nich korzystamy. Profesjonalna fizjoterapia daje nie tylko szansę na pozbycie się dolegliwości bólowych, ale także poprawę wad postawy czy innych, które znacznie utrudniają nasze życie. Fizjoterapia jest także szansą na polepszenie jakości życia osób cierpiących na różne rodzaje chorób, w tym tych nieuleczalnych.
Kto najczęściej udaje się do fizjoterapeuty?
Niegdyś fizjoterapia była kojarzona z usługą, na którą pozwalali sobie tylko ludzie bogaci lub naprawdę potrzebujący pomocy. Wynikało to z faktu, że na rynku medycznym fizjoterapeutów było niewielu. Dzisiaj kierunek studiów, jakim jest fizjoterapia, otwierany jest na każdej publicznej uczelni medycznej , a także w wielu prywatnych szkołach wyższych. Dzięki temu mamy dostęp do wielu profesjonalistów, często specjalizujących się w określonych dziedzinach fizjoterapii. Z usług fizjoterapeuty korzystają osoby w każdym wieku. Już niemowlęta mogą wymagać pomocy, w przypadku zdiagnozowania u nich na przykład obniżonego napięcia mięśniowego lub dziecięcego porażenia mózgowego. Jeżeli rehabilitacja zostanie podjęta w odpowiednim czasie, maluszek ma szansę na normalny rozwój, tak jak jego rówieśnicy. Również starsze dzieci często wymagają wizyty u fizjoterapeuty, ze względu na wady postawy. Ciężki tornister czy spędzanie długich godzin przed komputerem nie sprzyjają zdrowemu rozwojowi kręgosłupa. Jeśli w tym wieku problem zostanie zaniedbany, możemy już do końca życia zmagać się z bólami kręgosłupa.
Fizjoterapia https://kursy-fizjoterapia.eu/ jest także nieodzowna dla osób dorosłych, które odczuwają bóle układu mięśniowego czy kostnego. Fizjoterapeuci pomagają również osobom po udarach, w leczeniu chorób nowotworowych, po wypadkach. Często fizjoterapia jest im niezbędna, aby przywrócić im podstawowe funkcje życiowe. Z usług fizjoterapeuty korzystają niemal na co dzień osoby uprawiające sport. Kluby sportowe często zatrudniają fizjoterapeutów, którzy jeżdżą po świecie razem ze sportowcami, aby być do ich dyspozycji niemal przez całą dobę. Jest to dla nich bardzo istotne, ponieważ już najmniejsze ognisko kontuzji może skutkować unieruchomieniem sportowca na dłuższy czas. Zadaniem fizjoterapeuty jest zapobieganie tego typu sytuacjom.
Na NFZ lub prywatnie
Publiczna służba zdrowia oferuje ubezpieczonym korzystanie z usług fizjoterapeuty, musimy jednak posiadać odpowiednie skierowanie od lekarza. Zatem fizjoterapia przysługuje osobom, które odczuwają ból lub cierpią na jakieś schorzenie. Uzyskanie takiego skierowania nie zawsze jest prostą sprawą, ponieważ lekarze w pierwszej kolejności przepisują pacjentom różnego rodzaju maści, leki przeciwbólowe, a nawet zastrzyki – dopiero, gdy te nie pomogą, decydują się wysłać chorego na fizjoterapię. O wiele łatwiej jest uzyskać skierowanie osobom ciężko chorym i dzieciom. Gdy już posiadamy odpowiedni dokument, możemy udać się do rejestracji w celu umówienia wizyty. Niestety, termin oczekiwania na pierwszą wizytę wynosi często kilka miesięcy. Wynika to z małej liczby specjalistów, jakie zatrudniają przychodnie publiczne. Dużo prościej jest dostać się do fizjoterapeuty prywatnie – tutaj czas oczekiwania to zaledwie kilka dni. Dodatkowo prywatni fizjoterapeuci dysponują specjalistycznym sprzętem, którego często brakuje w gabinetach publicznych. Udając się na prywatną wizytę musimy liczyć się z koniecznością opłacenia jej. Koszt takiej wizyty waha się w przedziale od 100 do 200 zł, w zależności od miasta i doświadczenia profesjonalisty. Pacjenci bardzo często wybierają drogę pośrednią – w oczekiwaniu na wizytę na NFZ korzystają z usług prywatnego fizjoterapeuty, później z nich rezygnując.
Sprawdź także:
- gimnastyka korekcyjna wady postawy http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/korekcja-wad-postawy/
- dietetyk http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/uslugi-lekarskie/dietetyk/
Efekty fizjoterapii
Najbardziej zadowalające efekty osiągniemy, jeśli będziemy uczęszczać na fizjoterapię regularnie i stosować się do zaleceń medyka. W przypadku rzadszych sesji na efekty trzeba czekać nieco dłużej, chociaż poprawę kondycji ciała możemy poczuć nawet po pierwszej wizycie. Utrzymanie efektów często zależy już od nas samych i od naszego stylu życia. Osoby regularnie uprawiające sport i zdrowo odżywiające się będą z pewnością dłużej odczuwały efekty. Większość osób po kilku sesjach u fizjoterapeuty twierdzi, że czują się o wiele lepiej. Inaczej jest w przypadku osób z ciężkimi schorzeniami, u których fizjoterapia nie ma na celu szybkiej poprawy samopoczucia, a trwałą poprawę przynajmniej w pewnym stopniu jakości życia bądź w przypadku dzieci wspomożenie rozwoju. Tutaj nie możemy spodziewać się spektakularnych efektów, a nawet na te małe czasami trzeba czekać miesiącami. Nie oznacza to jednak, że dla nich fizjoterapia nie ma sensu – bez niej osoby po udarze nie zaczną jeść samodzielnie, a dzieci z porażeniem mózgowym chodzić. Są to oczywiście tylko przykłady tego, jaki zbawienny wpływ ma na nie fizjoterapia.
Fizjoterapia stała się w ostatnich latach bardzo popularna i coraz więcej osób z niej korzysta . Niestety, często powrót do formy oznacza wydatkowanie sporych środków finansowych, ale przecież zdrowie i dobre samopoczucie są bezcenne!